AKO AKÜ AKO AKÜ
AKO AKÜ

COMPANY HISTORY


 

AKO AKÜ

 

ABDULKADİR ÖZCAN AŞ.(AKO)

 

 

OTOMOTİV YAN SANAYİİNDE KÜRESEL REKABETTEKİ MİLLİ GÜÇ

 

AKO Grup (Abdulkadir Özcan AŞ.) otomotiv yan sanayiinde Türkiye'nin rekabet gücünü küresel platforma taşıyarak tüm müşterilerine sunduğu ürünler ile “Endüstriyel” ve “Teknolojik” avantajları ticari kazanımlara dönüştürmektedir.

AKO Akü'nün Türkiye genelinde yaygın şube ağı, dağıtım depoları ve ülkemizin en uzak noktalarına kadar ulaşabilen güçlü lojistik ağı sayesinde satış ve pazarlamasını başarılı bir şekilde sürdürmektedir.

Fabrikalarımız ve markalarımız ile otomotiv yan sanayiinde müşterilerimiz için fark oluşturacak güvenilir iş ortaklıkları sunulmaktadır.

AKO Akü müşterilerine kaliteli ürün ve yaygın lojistik hizmetleri sağlamaktadır.

AKO Grup lastik, jant, ve akü sektörlerinde üretimden tüketime doğrudan tedarik sağlayabilen Türkiye'nin lider kuruluşudur.

AKO Grup akü sektöründe iki marka, “AKO Akü” ve “Turbo Akü” ile Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ve Kore deki otomotiv sektörüne doğrudan ürün tedarik etmektedir.

AKO Akü, kara araçlarının yanı sıra deniz araçları için de uygun ve güvenilir ürünler sunmaktadır.


TARİHÇEMİZ

 

 • Feature-app
  1955

  İLK YILLAR

   

  1955 yıllarında ticaret hayatına başlayan Abdulkadir Özcan, yeni lastik tedarikinin yeterli olmadığı bu dönemde, kullanılmış lastikleri basit işlemlerden geçirerek; dişler açıp kaplayarak yeniden satan firmalara hurda lastik temin etmeye başladı.


 • Feature-app
  1970

  KURULUŞ

   

  1970 yılına gelindiğinde Abdulkadir Özcan A.Ş’yi (AKO) kurdu. Şirketin kuruluşu ile hurda lastik satışını bırakıp yeni lastik satışına başladı.


 • Feature-app
  1986

  ŞUBELEŞME VE DİSTRİBİTÖRLÜKLER

   

  1986 yılında ise AKO’nun şubeleşmesi başladı ve ilk şube Mersin’de kuruldu.


 • Feature-app
  1990

  İTHALAT

   

  1990’lı yıllarda ithalatla tanışan Abdulkadir Özcan yönetimindeki AKO, dünyanın ileri gelen markalarını Türkiye’ye getirerek, lastik sektörü içerisinde, dünya çapındaki markaların ülkedeki tek temsilcisi oldu. O yıllardan başlayarak bugün hala temsilciliğini sadece AKO’nun yaptığı markalar; Maxxis, Toyo, Falken, Dunlop, Sumitomo, Cooper Tires, Starfire Tires, Aeolus, Ohtsu Tires ve Apollo’dur.


 • Feature-app
  1993

  İLK ÜRETİM VE LASTİK KAPLAMA

   

  1993 yılına gelindiğinde AKO bünyesinde ilk üretim faaliyetleri başladı. İstanbul Yolu’nda 3 bin 500 metrekare kapalı alanda tüm lastiklerin soğuk kaplamasını yapmaya başlayan AKO, 1995 yılına gelindiğinde Türkiye’de ilk defa iş makinelerinin lastiklerine soğuk kaplama yapmaya başladı. Lastik kaplamadaki bu başarı 2012 yılından itibaren Contra markası ile kendi sırt kaplama malzemelerinin üretilmesi ve kaplama uygulamasında bu malzemelerin kullanılması ile katlanarak devam etti.


 • Feature-app
  2000

  JANT SEKTÖRÜNE GİRİŞ

   

  2000’li yıllardan itibaren jant sektörüne de giriş yapan AKO, Türkiye’de yüksek kalitede yerli üretim yapan CMS, DJ, Kormetal, Carre marka jantların yanı sıra yurtdışından ithal edilen Powcan, SLK, Megatim ve Megatork marka jantların da toptan ve perakende satışını yapmaya devam ediyor.


 • Feature-app
  2005

  AKO, PETLAS'LA GÜÇLENİYOR

   

  2005 yılı Nisan ayında 1976 yılında kurulmuş olan ve Türkiye’nin yerli sermayeli lastik üreticisi olan Petlas, Abdulkadir Özcan yönetimindeki AKO tarafından satın alındı. Perakendecilik ve toptancılık kimliklerini başarı ile taşıyan AKO, sanayici kimliğini de bu satın alımla birlikte kazanarak; bugün dünyanın 90’den fazla ülkesinde Türkiye’yi temsil ediyor.


 • Feature-app
  2012

  SUMİTOMO ORTAKLIĞI

   

  2012 yılında Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermayeye sahip lastik üreticisi olan AKO, Japon Sumitomo Rubber Industries ile ortaklık anlaşması imzaladı. Kurulan bu ortaklıkla yapımına başlanan lastik fabrikasının ilk etabı 2015 yılında tamamlandı ve seri üretime geçildi. 516 milyon dolarlık yatırım hacmine sahip olan fabrikada, Falken ve Dunlop markalarının günlük 30 bin adet lastik üretiminin yapılması ve 2 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.


 • Feature-app
  2013

  JANT FABRİKASI

   

  2013 yılında AKO, kendi bünyesinde bir jant fabrikası kurarak sıvama tekniği ile hafif ticari araçlar, otobüs ve kamyon grubu ile iş makineleri, traktör ve zirai araçlar için jant üretimi yapmaya başladı. Bu yatırımla birlikte grup bünyesindeki AKO Jant, dünya pazarında ticari, zirai, endüstriyel araç üreticileri ve liman ekipmanları üreticilerinin tercihleri arasına girdi.


 • Feature-app
  2014

  AKÜ FABRİKASI VE ÜRETİMİ

   

  2014 yılında AKO tarafından özel olarak yurtdışında ürettirilerek satışına başlanan AKO ve Turbo marka akülerin yerli üretimleri ise AKO bünyesinde kurulan akü üretim tesislerinde, 2016 yılı itibari ile yapılmaya başlanacak.